Podnikatelům ve Dvoře Králové nad Labem, kterým koronavirová pandemie výrazně omezila podnikání, pomůže město, a to hned ve dvou rovinách. Na červnovém zasedání o tom rozhodli zastupitelé. Podívejte se na reportáž se starostou města Janem Jarolímem
„První pomoc pramení z poplatků z vyhlášek města a druhá se týká prominutí nájemného v prostorách, které jsou pronajaté městem.“
Od 1. července nebude zpoplatněno umístění dočasných staveb a zařízení sloužících pro poskytování prodeje a služeb, zároveň se nebude platit za zábor veřejného prostranství při pořádání kulturních a sportovních akcí. Město podpoří i podnikatele v oblasti cestovního ruchu, a to konkrétně ubytovatele, kterým bude od 1. července zrušen místní poplatek z pobytu. Další pomoc je zaměřena na podnikatele, kteří mají od města pronajaté prostory sloužící podnikání.
„V první skupině jsou odvětví, která nemohla mít otevřenou v měsíci březnu, jako jsou třeba kadeřnické služby nebo restaurace, a ta mají prominuto 100 % nájemného. V tom druhém extrému, to znamená ta zařízení, kde jsme nepromíjeli v měsíci březnu nic, tam jsou třeba banky. Všechny ostatní podnikatelské činnosti jsou v prostřední skupině, kde jsme prominuli 50 % nájmu za měsíc březen.“
Dojde tak ke snížení nájemného nejen za měsíce, ve kterých byl vyhlášen nouzový stav, ale i do budoucna, a to do konce letošního roku. Podnikatelům z první i druhé skupiny sníží nájemné od 1. dubna do 30. června o 30 %. V období od 1. července do 31. prosince o 25 %.
„Částka, o kterou bude chudší rozpočet města, bude zhruba jeden milion korun.“
Další prostředky z rozpočtu šly na ochranné pomůcky, kdy město pomáhalo v době samotné pandemie. „V souhrnu lze říci, že město investovalo do ochranných pomůcek za uplynulé období někde kolem 710 tisíc Kč.“
Především se jednalo o roušky k opakovanému použití, respirátory, štíty, dezinfekce a další prostředky.
„Tyto ochranné pomůcky byly distribuovány jednak sociálním organizacím, domovům důchodců, školám, školkám, pracovníkům městského úřadu, ale i příslušníkům integrovaného záchranného systému.“
Při výrobě pomůcek pomáhala i velká spousta lidí a organizací.
„Rozhodně si zaslouží poděkování všichni ti, kteří se nějakým způsobem zasloužili o to, že se ty pomůcky koupily a nakonec dostaly tam, kde byly potřeba.“
Celkový výpadek příjmu města počítá v nejčernějším scénáři až s 10 % z celkového rozpočtu.
„Na druhou stranu už dnes se zase objevují náznaky toho, že by město mohlo získat nějakou kompenzaci ze strany vlády, a ta by se měla pohybovat, pokud bude schválena výše 1.200 Kč na osobu, někde k částce 19 milionů Kč.“