Vyhledej
Zvičina > Turistika > ZOO a Safari

Měsíc staré mládě damana skalního patří mezi nejmenší příbuzné slonů. Leze po skalách díky lepkavému sekretu v chodidlech

V Safari Parku Dvůr Králové se narodilo mládě nejbližším příbuzným slonů

Redakce / 19.07.2018, Dvůr Králové nad Labem
V pavilonu Africká savana jsou kromě slonů k vidění i jejich nejbližší příbuzní - damani. Dospělí jedinci Elf a Kaia mají od června nový přírůstek, jehož pohlaví zatím není známo. Tento pár damanů skalních, až pětikilových malých savců, přivedla na svět 20. června 2018 dvě mláďata, přežilo však pouze jedno.

„Malého damana je možné už nyní pozorovat v expozici, jen občas si zaleze odpočinout do dřevěné boudičky,“ říká ošetřovatelka. Jeho pohlaví odhlaí až preventivní prohlídka, která provedena v příštích týdnech. 

Naposledy se tato zvířata podařilo ve dvorském safari parku rozmnožit před šesti lety - dnes je mohou vidět návštěvníci v zoo du Bassin d'Arcachon ve Francii. 

Dnešní vzhled damanů příliš nenasvědčuje tomu, že se jedná o potomky vyhynulých prakopytníků, natož o nejbližší příbuzné slonů a sirén. "Při bližším pohledu však zjistíte, že damanům stále dorůstají horní řezáky, které se přeměnily na jakési malé kly, a končetiny mají zakončeny nehtovitými kopýtky. Se slony vykazují dokonce i některé podobné znaky na kostře," popisuje ošetřovatelka Kateřina Bílková.

Daman skalní žije v koloniích složených z jednotlivých rodin vedenými dominantními samci. Jak napovídá druhové jméno, zdržuje se především ve skalách a kamenitých oblastech, kde si staví vlastní hnízda nebo využívá opuštěné nory po hrabáčích, surikatách, apod. Pro všechny druhy damanů je společná nízká schopnost teplotní regulace těla, proto věnují hodně času vyhřívání se na slunci. 

V třetihorách byli damani rozšířeni ve více druzích, z nichž některé dosahovaly velikosti divokého prasete. Současnosti se ale dočkali pouze ti nejpřizpůsobivější jedinci mající schopnost najít úkryt a stravu tam, kam se konkurující kopytníci nedostanou. Jedním z takových znaků jsou například končetiny uzpůsobené k pohybu po skalách a šplhu díky speciálním žlázám vylučující lepkavý sekret v oblasti chodidel a postavení palce na zadních nohou. 

Zdroj: Safari park Dvůr Králové

Související články
V Safari Parku Dvůr Králové je k vidění největší druh volavky na světě
V Safari Parku Dvůr Králové byla zprovozněna veřejná dobíjecí stanice ČEZ pro elektromobily
Začal dvouměsíční Africký festival v královédvorské zoo. Svoji show předvedli akrobaté ze Rwandy
Děti z dvorské školky vypěstovaly zeleninu nejen pro šimpanze
Vaše komentáře

Přečteno 816x