REGIONY | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Vrchlabí staví akvapark
Vrchlabí se po výstavbě sportovního areálu Vejsplachy pouští do neméně finančně náročné stavby pro všechny sportovce - akvaparku s plaveckým i dětským bazénem. Již nyní si ve svém rozpočtu šetří na tuto stavbu ve speciálním fondu - přeci jen odhadovaná částka 130 mil. Kč je pro město velikosti Vrchlabí velké sousto. Cílem je mít do konce volebního období našetřeno 70 mil. Kč. Současný návrh počítá kromě krytého bazénu se čtyřmi drahami také s dětským bazénem, s brouzdalištěm a relaxační zónou s divokou řekou, vířivkou a toboganem. Celá stavba bude částečně zapuštěná do země.
Kopnout do země by se mělo až v roce 2019 kvůli náročnosti přípravných prací. Zatím se však radnice pustila do obnovy přírodního koupaliště Kačák v sousedství areálu Vejsplachy. Na začátku roku radnice vypověděla smlouvu rybářskému svazu a chystá se rybník Kačák odbahnit. V plánu má však i rekultivovat okolí rybníka - vznikne zde nová pláž, venkovní sprchy, převlékárny a celá řada drobných staveb včetně skákadla uprostřed rybníka. Pro veřejnost bude Kačák připraven však až příští sezonu.
Sportovní areál ve Vejsplaších, jehož součástí je z Kačáku zasněžovaný běžkařský areál a fotbalový stadion s veškerým zázemím včetně parkoviště, vyšel město na 120 mil. Kč.
Jilemnice 10 let bez koupaliště
V Jilemnici mají již deset let nevyužívané koupaliště. Rekonstrukce koupaliště se připravuje již od roku 2007 a v době, kdy je již platné stavební povolení a čeká se na vysoutěžení zhotovitele, přichází z opozice kritika celého projektu. Opoziční zastupitelé dokonce žádají vypsání referenda z důvodu přemrštěné částky za rekonstrukci koupaliště, jehož součástí je velká nerezová vana. Odhadovaná částka celé stavby se blíží 77 mil. kč včetně DPH. Jilemnice přitom má zkušenosti s takto náročnými stavbami. Nyní se dokončuje Všesportovní areál Hraběnka, který je zaměřen na biatlon, a to za 66 mil. Kč. Ten je však na rozdíl od plánovaného koupaliště financován více zdroji - podíl města činí 31 mil. Kč. Vedení města nevidí důvod k vypsáni referenda - projekt byl dlouho dostupný všem k připomínkování. Pokud se nakonec referendum vypíše, a to na dobu voleb do Poslanecké sněmovny (20.-21. října 2017) a lidé se vyjádří proti pokračování stavby vyprojektovaného koupaliště, nejenže se tak opět pozdrží samotná rekonstrukce areálu, ale zároveň vyhodí oknem dosavadní náklady ve výši přes 3,8 mil Kč.
Provozně levný bazén v Nové Pace
Nemálo Královédvoráků již určitě zkusilo kouzlo nového bazénu v Nové Pace. Souhra cenově dobře nastavených permanentek a investice do technologií provozu dělají z tohoto bazénu příklad sportoviště, jehož provoz není černou dírou v rouzpočtu města. Velmi hezky celý vývoj výstavby tohoto bazénu popisuje starosta Nové Paky Rudolf Cogan. Na tomto popisu je vidět, že je důležitá podpora myšlenky u veřejnosti, stejně jako zkušenosti a vyjednávací schopnosti projektového týmu.
Hořický rodinný areál
Krytý bazén v Hořicích oslavil loni 10leté výročí. Celá stavba funguje jako sportovní areál s dráhami na kuželky, masérským studiem a saunou. Výstavba areálu probíhala ve dvou etapách a celkové náklady činily 81 milionů, z toho plavecký bazén 47 milionů. Kč. Ročně přispívá město Hořice na provoz částkou necelých 5 milionů. Více o možnostech areálu čtěte zde.
Trutnovský krytý bazén před zásadní rekonstrukcí
V Trutnově byl již loni představen projekt rekonstrukce více než 30 let starého krytého bazénu za 130-150 mil. Kč. Rekonstrukce by řešila nejen současný energeticky náročný provoz, ale také rozšíření pro rodiče s dětmi a potenciální návštěvníky z hor. Celá rekonstrukce by trvala min. 1 rok v závislosti na tom, zda by postupovala po částech či najednou. Jako reálné je však uváděné datum otevření zrekonstruovaného bazénu rok 2019. V současné době je již vybraný projektant a probíhají první jednání ohledně detailů projektu.
Letní koupaliště bylo rekonstruováno v roce 2000 a nabízí mimo jiné i vodní atrakce pro děti. Vzhledem k tomu, že každý rok přesto město musí vynakládat peníze na opravu opadaných kachliček, uvažuje se o další rekonstrukci, která bdue spočívat v uložení nerezové vany. To však je realizovatelné až po rekonstrukci krytého bazénu.
Lázně Dachova u Hořic investují do šaten
Již loni na podzim začala dlouholetá rekonstrukce původních dřevěných šaten jedinečného areálu s přírodním koupalištěm u Hořic. Město bohužel nezískalo dotaci na tuto akci, a proto se rozhodlo postupně každý rok investovat určenou částku do jejich opravy a zachování i pro příští generace. Celkové náklady byly odhadnuty na 12 mil. Kč. Více o možnostech areálu čtěte zde.
Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové bez tobogánu
Výstavní areál Tyršova koupaliště z 30. let minulého století již desetiletí čeká na zásadní rekonstrukci. Rekonstruován byl před 12 lety pouze plavecký bazén a terasa se šatnami. Areál nemá sociální zázemí odpovídající dnešní době. Doslova ostudou nádherného areálu s parkovým nádechem je také rekreační bazén pro neplavce, který je bez filtrace. Kromě potřeby rekonstrukce rekreačního bazénu však již pomalu přichází potřeba generální opravy bazénu plaveckého, který byl navíc během svého fungování již na jednu sezonu odstaven z důvodu reklamace.
Současné vedení města se pustilo alespoň do rekonstrukce brouzdaliště zvaného Delfínek spolu se sousedním sociálním zázemím. Po dvou letech řešení možností rekonstrukce nakonec letos ohlásilo, že se bude opravovat jen brouzdaliště. To bylo doposud také bez filtrace, jeho povrch se také opravoval každé jaro a trysky delfínka chrlili vodu naposledy v minulém století. Zásadních změn se sice brouzdaliště nakonec nedočká, ale děti se v polovině června mohou těšit na vodu tryskající z delfínka a nové atrakce v podobě deštníku a skluzavky. Bohužel opět bez byť minimálního vyhřívání.
Krytý bazén nepatří mezi priority vedení města. Královédvoráci tak jezdí v zimě plavat do Trutnova, Hořic, Nové Paky nebo až do Hradce či do akvaparku v Pardubicích.
Kateřina Sekyrková
Vaše komentáře |