REGIONY | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
V odborné porotě, která návrhy hodnotila, zasedal starosta Jan Jarolím, místostarosta Jan Helbich, prof. Jiří Suchomel, doc. Ivan Plicka a architekt Milan Košař. Rada města na schůzi 20. října rozhodla o přijetí stanoviska poroty a rozdělení odměn.
Vítězem se stal návrh Rudolfa Grimma z ateliéru GRIMM Architekti, s. r. o., Žďár nad Sázavou. Vítěz tímto získá odměnu ve výši 900 tisíc Kč.
Na druhém místě skončil návrh studia Drawcon, s. r. o., Brno, které získá odměnu 800 tisíc Kč.
Na třetí příčce návrh studia MS architekti, s. r. o., Praha, které obdrží odměnu 400 tisíc Kč.
Porota se navíc rozhodla udělit Studiu LIBRE, s. r. o., Praha odměnu 100 tisíc Kč za některé pozoruhodné dílčí podněty a řešení, které přinesl jeho soutěžní návrh.
Porota posuzovala celkovou architektonickou kvalitu řešení, kvalitu funkčně – provozního řešení a kvalitu celkového řešení s přihlédnutím k předpokládaným investičním a provozním nákladům při naplnění požadavků zadání. U vítězného návrhu porota ocenila zejména promyšlený koncept urbanistického řešení včetně návazností na přilehlá veřejná prostranství a jednoduché a přehledné uspořádání celého areálu kolem centrálního dvora.
Návrh obsahuje víceúčelový sál pro kulturu a vzdělávání s kapacitou 500 sedících diváků při umístění pódia v sále a s kapacitou 700 diváků s podiem v prostoru backstage a možností jeho variabilního uspořádání.
Dále obsahuje prostor pro zábavně naučné centrum o ploše 730 m2 a prostor dětského zábavního parku o ploše 730 m2.
Loutkové divadlo má navrženou kapacitu 80 sedících diváků.
Počet parkovacích míst navržených do podzemí je 88 a v parteru je navrhováno 20 parkovacích míst.
Návrh zachovává třípodlažní železobetonovou halu bývalé textilní továrny a k ní přiléhající dvoupodlažní vstupní objekt. Zachovává také stávající vjezd a výjezd do areálu z náměstí Republiky a Tylovy ulice a vytváří tak jejich pěší propojení, a tím i zachovává dopravní obslužnost sousedících objektů, které nejsou ve vlastnictví města.
V současné době běží lhůta pro podání námitek proti výsledkům.
„S autory vítězného návrhu budeme jednat o podmínkách smlouvy na zpracování projektové dokumentace ve stupních jak pro povolení stavby, tak pro výběr zhotovitele a realizace stavebních prací a také o ceně o termínech. Ve lhůtě dvou až čtyř let by měla být zahájena stavba,“ upřesnil starosta Jan Jarolím. Předběžná cenová nabídka vítězného uchazeče na navazující projekční práce a výkon autorského dozoru je ve výši 19 mil. Kč bez DPH a investiční náklady se pohybují okolo 350 mil. Kč.
Do architektonické soutěže, kterou město Dvůr Králové nad Labem vypsalo na jaře letošního roku, se přihlásilo 11 návrhů. Jednalo se o architektonickou soutěž na revitalizaci areálu bývalé Mayerovy továrny, který se nachází na náměstí Republiky v městské památkové zóně a který město koupilo v roce 2017 za 9 mil. Kč. Zadáním bylo architektonicky, výtvarně a provozními vazbami zapojit areál do historického centra města a otevřít ho veřejnosti, prověřit využití areálu se zahrnutím víceúčelového sálu pro kulturní a vzdělávací aktivity, zábavně naučného centra, depozitáře, dětského zábavního parku a loutkového divadla. Stejně důležité bylo umožnit pěší propojení mezi náměstím Republiky a Tylovou ulicí.
Přijímání návrhů do soutěže bylo ukončeno na konci letošního července. Město by v budoucnu chtělo stejným způsobem řešit i revitalizaci autobusového nádraží. Letos také město vypsalo výběrové řízení na městského architekta. Stal se jím MgA. Petr Kocourek.
Rozlehlý areál bývalé Mayerovy továrny tvoří pozemky o výměře zhruba 5,5 tisíce m2 a několik objektů. Městu areál patří od roku 2017. S vypsáním architektonické soutěže souhlasilo v září 2020 zastupitelstvo města.
Kateřina Sekyrková
Zdroj: Město Dvůr Králové
|
Vaše komentáře |