Vzhledem k administrativním překážkám a smluvní rigiditě staví veřejný sektor vždy dráž, než byznys. Podnikatel po skončení soutěže může s vítězem ještě tvrdě vyjednávat o ceně, kraj a město ne – stavební firma má zákonem dané právo na zakázku.
Jako starosta jsem zažil, kdy se o nový bazén „pralo“ 10 firem a z projektantem předpokládaných 95 mil. Kč soutěž cenu snížila na 70 mil. Kč. To bylo v roce 2012. V druhé polovině krize se již nabídky počtem snižovaly a ceny rostly. Bankrotovalo se, a ti co zbyli, už nestavěli pod výrobní náklady.
Krizi může oddálit předvolební čas, ale teď myslím není připravenost staveb a peníze půjdou proti koronaviru. Mnoho samospráv teď může ukázat flexibilitu – a odsoutěžit připravované projekty, pokud je má.
V Nové Pace se rozbíhá soutěž rekonstrukce kulturního střediska a také kláštera, každá akce za 100 mil. Kč. Krize může v těchto soutěžích znamenat milionové úspory. 2 větší zakázky najednou mohou pro velkou firmu znamenat úspory z rozsahu. Kraj si teď aktivně počíná zejména na silnicích a snad se ve správný čas podaří vypsat i soutěž na interní pavilon jičínské nemocnice.
Rudolf Cogan - krajský zastupitel
zdroj: FB Rudolfa Cogana
foto: Wikipedia