REGIONY | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Možná by měli hasiči přemýšlet o změně názvu, protože požárů k uhašení řeší rok od roku méně: loni to bylo 13 % ze všech uskutečněných zásahů. Nejčastějším typem zásahu je již několik let technická havárie. Více tak hasí problémy typu uzamčené prostory, únik plynu a popadané stromy než oranžové plameny pohlcující majetek.
Požárů likvidovaly totiž jednotky požární ochrany v roce 2019 celkem 925, což je o 178 méně než v roce 2018, a to i přes přetrvávající sucho. Nejvíce zásahů při požárech evidují hasiči v okresu Hradec Králové (225), dále v okresu Trutnov (224), Náchod (219), Jičín (136) a nejméně v okresu Rychnov nad Kněžnou (126).
Při všech zásazích došlo ke zranění 17 profesionálních a 19 dobrovolných hasičů. Přímé škody způsobené požárem byly loni vyčísleny na 90,4 milionů korun. Oproti tomu se však hasičům podařilo uchránit hodnoty představující asi 1,08 miliardy korun. Mezi případ s největší škodou patřil listopadový požár lakovny ve Smiřicích. Pár dnů po něm hasili dům v centru Dvora Králové a o dalších pár dnů později i dům v centru Trutnova.
Hasiči v Královéhradeckém kraji zachránili před hrozícím nebezpečím rekordních 2204 osob, 1245 lidí evakuovali a pomohli 1937 zraněným osobám. Smutnou statistikou, kde bohužel čísla v loňském roce rostla, jsou počty usmrcených osob. Během mimořádných událostí loni zemřelo 208 lidí (nárůst o 34).
Jeden člověk bohužel zemřel i při nejnáročnější zásahu roku 2019, kterým se stalo poskytnutí technické pomoci při záchraně zavalené osoby v Třebechovicích pod Orebem. Nepodařilo se zachránit muže zavalleného zhroucenou nosou zdí při provádění výkopových prací v části sklepního prostoru pod chodníkem před bytovým domem. Nasazení jednotek však nepolevilo ani po zjištění, že zavalená osoba bohužel pod zdí nepřežila a všichni intenzivně pracovali na vyproštění a především pak na stabilizaci okolního prostředí, aby zabránili dalším případným škodám na zdraví a majetku osob.
Zraněno bylo při požárech 63 lidí. Alarmující je pak počet osob, které zemřely při požárech. Ty si v loňském roce vybraly nejvyšší daň v celkem osmi případech, což je o sedm obětí více než v roce 2018. z osmi osob v přímé souvislosti s požárem šest. „Protože mezi oběťmi byli převážně senioři, zaměříme se v prevenci na tuto skupinu osob. K tomu, abychom k nim dostali co nejvíce informací o požární ochraně, chceme využít nejen naše odborné přednášky, ale chceme zapojit také dobrovolné jednotky v obcích a rodinné příslušníky. Pravidelně vzděláváme děti při školních preventivních programech, proto bychom byli rádi, aby právě školáci spolupracovali při vypracování některých úkolů s prarodiči,“ doplnil brig. gen. František Mencl.
Krajské operační a informační středisko HZS Královéhradeckého kraje
24 hodin denně a sedm dní v týdnu nejsou ve střehu pouze hasiči na stanicích HZS, ale také operátoři krajského operačního a informačního střediska v Hradci Králové. V technologii Telefonního centra tísňového volání (TCTV) jsou tísňové hovory přijímány na linky 112 i 150 z území celého Královéhradeckého kraje, ale ve výjimečných případech jsou přijímány také hovory z jiných krajů, popř. ze zahraničí. Na TCTV Hradec Králové bylo v roce 2019 uskutečněno celkem 99 563 tísňových hovorů, což odpovídá průměrnému počtu 272 hovorů za den.
Kdy měli hasiči v roce 2019 nejvíce práce?
Nejvíce událostí bylo z pohledu statistiky nahlášeno loni mezi 15. a 16. hodinou. V tomto rozmezí evidují hasiči 492 událostí. Dnem v týdnu, kdy měli hasiči nejvíce rušno, bylo úterý. Druhý pracovní den v týdnu se stalo celkem 1357 událostí. Mezi měsíci v roce vede loňskou statistiku březen s 870 událostmi. V dubnu pak likvidovaly jednotky požární ochrany nejvíce požárů z celého roku (164).
Kateřina Sekyrková
Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje
Vaše komentáře |