REGIONY | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Bruslaři se nacházeli asi 1,5 kilometru od břehu, dostali se z vody zpět na led. Aby se zahřáli, kroužili na bruslích kolem, ale kvůli popraskanému ledu se báli vrátit zpět. Na pomoc jim vyrazila po ledě záchranná skupina čtyř hasičů se člunem a současně se na břehu připravoval ke vzletu vrtulník letecké záchranné služby. Obě osoby byly nakonec zachráněny právě pomocí záchranářského vrtulníku. Hasiči, kteří přispěchali ke dvojici po ledu, pomohli lidem do člunu, ze kterého byli po jednom vytaženi a transportováni v podvěsu na břeh. Zde si je převzali do péče zdravotníci.
Na místě zasahovali profesionální hasiči z Jaroměře a dobrovolní hasiči z Nového Města nad Metují. Po celou dobu spolupracovali hasiči se zdravotníky i leteckými záchranáři.
„Na místě jsme zachraňovali muže, rok narození 1981, který se propadl do vody po pás a ženu, rok narození 1977, která byla podle našich informací pod vodou celá. Oběma se podařilo dostat se z vody ven. Vrtulník byl na Rozkoš odvolán z jiného zásahu. Po příletu se pokusil naložit oba bruslaře s dopomocí přímo na palubu vrtulníku, ale oba byli zesláblí natolik, že je vzdušný vír od vrtulníku odsouval po ledu pryč. Posádka tak změnila taktiku a připravila lanový podvěs, pomocí kterého byly obě osoby zachráněny. Muže jsme transportovali sanitkou do náchodské nemocnice a žena byla převezena vrtulníkem do hradecké fakultní nemocnice. Oba byli značně podchlazeni, ale bez dalších známek poranění. Nasazením vrtulníku byla celá záchranná akce zkrácena o desítky minut. To bylo vzhledem ke stádiu hypotermie, ve kterém se oba bruslaři nacházeli, zcela zásadní, “ řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ivo Novák.
Událost svědčí o tom, že ani díky silním mrazům posledních dní nemusí být led na všech vodních plochách dostatečně silný a pevný. Osoby, které na led vstupují, by měly být maximálně opatrné a dodržovat základní bezpečnostní pravidla.
Velké mrazy přejí bruslařům i na větších vodních plochách - bruslí se na Dolcích u Trutnova, Velkém Vřešťově, rybnících na Zátlukách či Dubině u Bílé Třemešné. Zamrzlé je i Labe u loděnice ve Dvoře Králové. O víkendu by měli mrazy polevit a dopřát tedy bruslení i těm, kdo při teplotách -10°C mrznou již jen při přezouvání.
Rozhodně se nedoporučuje pohybovat se po ledu o tloušťce menší než 10 až 12 cm. Po ledové ploše se nepohybujeme ve skupinách a mezi jednotlivci by měla být udržována vzdálenost asi 5 m. Hasiči například doporučují nosit s sebou záchranné pomůcky (tzv. rýpadla – krátké kovové hroty s rukojetí) nebo strojit se do oblečení z umělých vláken (tzv. funkční prádlo), které v případě propadnutí se do vody nenasakuje vodu jako přírodní materiály (bavlna, vlna).
Bezpečný led poznáme pomocí vytvoření sondy, abychom zkusili tloušťku ledu. Na pohybující se vodě musí být led vždy silnější, ale i ve stojatých vodách (rybníky) dochází vždy k mírnému proudění. Pokud začne led křupat nebo praskat, ihned si lehneme na břicho a vracíme se zpět tou samou cestou, kterou jsme po ledě šli.
Při záchraně tonoucích osob z ledové vody je v prví řadě nutné zavolat na tísňovou linku 112 nebo na linky 150, případně 155. K okraji propadlého ledu se přibližujeme s maximální opatrností s ohledem na vlastní bezpečnost a s využitím co největší plochy (plazení, použití žebříku, desky…), pokud možno uvázáni na laně s jakýmikoliv plovacími pomůckami.
Po vytažení tonoucího z vody zajistíme základní životní funkce, případně zahájíme resuscitaci a vyčkáme do příjezdu ZZS. Pokud je tonoucí při vědomí, převlékneme jej do suchého oblečení a zajistíme mu tepelný komfort.
Kateřina Sekyrková
Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje
Hasiči vyprošťovali osobu po dopravní nehodě u Rozkoše V České Skalici utonula v noci na pátek v Úpě žena |
Vaše komentáře |