REGIONY | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Překračovat hranice do Rakouska či Německa na stanovených místech bude možné od 26. května bez časového omezení. Nadále ale bude povinné při vstupu do země dokládat negativní test na nemoc covid-19. Zároveň do Čech nemohou vstoupit stále vstoupit turisté.
V schengenském prostoru se dá nově létat z letiště v Brně-Tuřanech, Karlových Varech, Ostravě-Mošnově, Pardubicích a Praze-Kbelích. Předtím byla otevřená jen pražská Ruzyně.
Čtyři české kraje a polské Dolnoslezské vojvodství společně vyzývají k dřívějšímu znovuotevření česko-polských hranic. Kraje žádaly zrušení dopravních omezení ve stejný termín (od 26. května) jako v případě ostatních zemí Visegrádu: Rakouska a Německa, kde budou probíhat kontroly jen namátkově. Podle nich není důvod pro odlišný režim pro česko-polské hranice.
„Žádáme vládu ČR, aby urychleně dokončila jednání s polskou stranou o znovuotevření hranic, a to nejen kvůli přeshraničním pracovníkům, kteří v mnoha případech nenastoupili do práce z důvodu povinného testování. Vedle toho, že firmy tyto zaměstnance postrádají, chceme znovuotevřením hranic pomoci udržet česko-polské obchodní vztahy a nastartovat zdejší cestovních ruch, který je na polských turistech závislý,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán, který je předsedou Komise Rady Asociace krajů ČR pro cestovní ruch. Ta dnes požadavek směřovaný vládě na svém jednání podpořila i s ohledem na to, že polští turisté a pracovníci dojíždí do všech krajů České republiky.
V Královéhradeckém kraji jsou v současné době otevřeny dva hraniční přechody s Polskem: Královec – Lubawka a Náchod – Kudowa Slone. Už v předminulém týdnu hejtman s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem projednal rozvolnění opatření i na dalších česko-polských hraničních přechodech.
„Epidemiologická situace v příhraničních regionech se dostatečně sblížila a jsou široce a odpovědně uplatňována pravidla omezení fyzického kontaktu. Česko-polské příhraničí patří mezi oblasti se srovnatelně nízkou vykazovanou cirkulací viru. Neexistuje relevantní důvod pro další existenci uplatňovaných omezení,“ stojí ve společné výzvě k otevření hranic.
Výzvu podepsal hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a maršálek Dolnoslezského vojvodství Cezary Przybylski.
Polsko za celou dobu pandemie zaznamenalo téměř 20 tisíc případů nákazy, přičemž 8,5 tisíce nakažených se už vyléčilo.
Kateřina Sekyrková
Zdroj: Ministerstvo zahraničí ČR, Královéhradecký kraj
|
Vaše komentáře |