V Hořicích finišuje letošní ročník sochařského sympozia, které svou tradicí patří k nejstarším na světě. V opuštěném lomu po celý červenec vytváří svá díla z tamního pískovce pětice umělců. Zájem o mezinárodní sympozium je tak velký, že se ho podle pravidel můžou pozvaní autoři zúčastnit jen jednou za život.
Bohužel akce nebyla příliš šířena mezi širokou veřejností a sami jsme se pozastavovali nad její uzavřeností. Protože vidět tyto umělce při práci by byl určitě zážitek. Jsme tedy mile překvapeni, že sami umělci přišli s touto výzvou. Rozhodně neváhejte a přijeďte se podívat na skulptury, které vznikají bez projektu a s komfortem, který není příliš při těchto akcích obvyklý. Kromě abstraktních plastik vznikají i obyčejné - třeba letos český umělec Michal Novotný vytvořil sněhuláka.
Hotové skulptury budou představeny posledního července na
labském nábřeží v Hradci Králové. Zde zůstanou vystaveny dva roky, poté se vrátí do hořické přírodní galerie. Zdejší ojedinělá kolekce pod širým nebem čítá od prvního ročníku sympozia založeného v roce 1966 už přes 130 soch. Letos k nim kromě děl Čandera Parkaše a Michala Novotného přibudou také sochy Japonce Takašiho Kondoa, Ukrajince Volodymyra Kochmara a Češky Martiny Hozové.
Kateřina Sekyrková
Zdroj: denik.cz, infocentrum Hořice