Již pošesté pořádá nezisková organizace Post Bellum veřejnou sbírku na podporu lidí, kteří na válečných frontách, v odboji i v novodobých konfliktech bojovali za svobodu a demokracii, a to u příležitosti Dne válečných veteránů (11. listopadu). Každý může veterány v rámci sbírky podpořit koupí vlčího máku, který je symbolem Dne veteránů, a to při dodržení aktuálěn platných nařízení.
Sbírka organizace Post Bellum, jejímž tradičním symbolem je červený květ vlčího máku, se koná do 30. listopadu a její výtěžek bude věnován na sociální pomoc hrdinům 20. století.
Samotný Den válečných veteránů připadá celosvětově na 11. listopadu.
Vlčí máky v listopadu
Ačkoliv vlčí máky na českých lukách a polích v listopadu neseženete, na památečních věncích a klopách je jistě uvidíte. Tradičně Paměť národa vysílá stovky dobrovolníků do ulic měst prodávat kvítky. Letos vzhledem k omezením mohou lidé sbírku podpořit online na www.denveteranu.cz, v e-shopu Paměti národa (trika i kabelky s vlčím mákem), ale také například zakoupením červeného máku v Městském muzeu ve Dvoře Králové nad Labem, a to ve výdejovém okénku, na které bude možné zazvonit od úterý do pátku od 9:00 do 12:00 hod. a od 13:00 do 16:00 hod.
V České republice žilo v roce 2018 posledních 440 válečných veteránů z 2. sv. války. Z toho z východní fronty jich ještě žije 116 veteránů, ze západní fronty jen 28. Nejvíce má republika tzv. novodobých veteránů: je to 14 200 lidí.
Proč 11. listopad
Přímo 11. listopad byl přitom vybrán symbolicky, neboť toho dne roku 1918 bylo ve vlakovém voze v Le Francport u města Compiègne na severu Francie podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, jímž byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války. Hlavními signatáři příměří byli vrchní velitel spojeneckých sil maršál Ferdinand Foch a německý zástupce Matthias Erzberger.
Den veteránů je spíše americký termín, ve Spojeném království je tento den připomínán jako Den příměří.
Proč vlčí mák
Vlčí mák má svůj původ v básni Na flanderských polích, kterou v roce 1915 napsal kanadský chirurg John McCrae, jenž sloužil na západní frontě, nedaleko belgického města Ypres. Vlčí mák jako symbol pro padlé vojáky 1. světové války poprvé použila americká profesorka a humanistka Moina Michaelová. V roce 1921 zvolil bývalý velitel britských expedičních sil polní maršál sir Douglas Haig jako předseda Nadace veteránů vlčí mák za symbol pro sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům.
04.11.2024 - Na interním oddělení městské nemocnice ve Dvoře Králové je opět od pondělí 4. listopadu zákaz návštěv.
25.10.2024 - V pondělí 28. října je zákaz prodeje v provozovnách nad 200 metrů čtverečních prodejní plochy a v některých dalších provozovnách.
21.10.2024 - V železničním úseku Teplice nad Metují - Broumov dojde k prodloužení výluky traťové koleje ve dnech 25.10. - 1.11.2024.
07.10.2024 - V našem kraji už máme pár kilometrů dálnice, takže informujeme o ceně dálniční známky na příští rok: výše ročního poplatku bude 2 440 Kč, měsíční známka za 460 Kč, desetidenní za 290 Kč a jednodenní za 210 Kč.