Vyhledej
Zvičina > Co se děje > přednášky a školení

Lákavé workshopy na Královédvorském filmovém festivalu (24. března 15:30-17 hod)

Redakce / 22.03.2017, Dvůr Králové nad Labem
V rámci již tradičních filmových soutěží Juniorfilm a Zlaté slunce královédvorské se budou ve Dvoře Králové konat pro širokou veřejnost open workshopy na téma video a film. Vychází se tak vstříc současným trendům, kdy digitální technologie jsou dostupné i pro laickou veřejnost. Zároveň budou představeny další novinky a triky filmařského světa. Workshopy se konají v pátek odpoledne v aule SŠIS na nábřeží J. Wolkera ve Dvoře Králové.

Foto a video z dronu

Drony, drony a zase drony, hit vánoc a jedna z nejprodávanějších moderních hraček. Povídání o tom jak dron vznikl, jak funguje a jaké jsou povinnosti při používání dronu pro zábavu nebo pro profesionální účely. Prezentace několika velikostí dronů a jejich využití v praxi. To vše a mnohem více se dozvíte na workshopu Ladislava Válka, který svůj život zasvětil fotografii a videu. V roce 2002 založil grafické studio, vytváří webové prezentace nebo třeba reklamní videa. Jeho velkým koníčkem se stal právě dron a fotografie, které pomocí dronu vytváří mají na internetu a sociálních sítích obrovskou sledovanost.

Stop motion

Lze vytvořit film z několika fotografií pořízených mobilem? Samozřejmě – díky technice stop motion. Tzv. sekvenční snímání je výrazová forma fotografie, která zobrazuje fotografický záznam děje v řadách nebo sériích více snímků za sebou.

Během prakticky zaměřeného workshopu si účastníci vyzkouší vytvoření krátkého filmu (videoklipu) rozpohybováním fotografií pomocí sekvenční techniky. Vytvoří skutečnou iluzi pohybu, kterou doladí zvukovou postprodukcí a zhotoví tak jednoduchý krátký film, který lze ihned prezentovat na You tube.

Tento zajímavý workshop připravil Tomáš Peterka – dlouholetý rozhlasový producent a moderátor, copywriter a producent TV a rozhlasových spotů a mimo jiné také staniční hlas Českého rozhlasu.


Workshopy odbnorníků ze střední školy a vyšší odborné školy aplikované kybernetiky v Hradci Králové

Anifaktura 

– pod tímto zajímavým názvem se skrývá animátorský workshop, který kombinuje kresbu na dotekovém monitoru, její rozhýbání v animačním softwaru a nazvučení či nadabování přímo na místě. Použitím metody „asistované animace“ je návštěvník instruován, jak má se zařízením pracovat a kdykoliv se dostává do slepé uličky, přichází lektor, aby ho posunul dál až k hotovému filmu. Workshop vede Pavel Trnka, který je zároveň autorem této specifické metody.

Animovaný portrét na počkání

– alternativou workshopu je animovaný portrét, který je vytvářen na zařízení dílny Anifaktura. V případě, že návštěvník nemá zájem aktivně se zapojit do tvorby, usedne do křesla naproti animátorovi a nechává se nakreslit. Zatímco s animátorem hovoří, dialog se nahrává a stává se zdrojem a inspirací pro výsledný film. Jakmile je portrét včetně fází hotov, umělec jej přetvoří do podoby krátkého animovaného filmu. Autorem tohoto nápadu a realizátorem je rovněž Pavel Trnka

- kreslíř, animátor, pedagog. Studoval celou řadu uměleckých oborů (sklo, malbu, textil, design, animovaný film) a filosofii. Dlouhodobě působí jako pedagog na Univerzitě Hradec Králové a SŠ VOŠ aplikované kybernetiky, kde si osvojil soudobé počítačové technologie. Vynikl nejprve

jako malíř, kreslíř (portrétista) a v posledních letech se stále více prosazuje jako animátor (znělka pro Jičín město pohádky, projekce ve Filharmonii HK atd.) V současné době dokončuje animace pro televizní Čtení do ouška se Zdeňkem Svěrákem.

Virtuální realita 

– cílem tohoto workshopu je seznámit účastníka s technologií virtuální reality a umožnit mu jedinečný zážitek v jiném světě. Workshop nabídne například střelbu z virtuálního luku. Náhlednete do útrob lidského těla, prohlédnete si sluneční soustavu a v neposlední řadě také můžete malovat do 3D virtuálního prostoru. Výsledný výtvor pak lze převést zpět do naší reality a zaslat účastníkovi na email. 

Workshop vede vynikající programátor a IT specialista David Podzimek (dosud ještě student SŠ a VOŠ aplikované kybernetiky), který patří mezi těch několik málo nadaných, kterým se dostalo už během studia nabídky spolupracovat se školou v roli pedagoga. Vliv na to mělo především množství úspěšně absolvovaných soutěží, stáž v zahraničí, ale i jeho samozřejmá vstřícnost vůči rychle se proměňujícím digitálním technologiím, které se mu s nebývalou rychlostí daří integrovat do školního inventáře a výuky. Ústřední dovedností, na kterou se David momentálně specializuje, je programování mobilních a webových aplikací v jazyce C#. Ve volnu fotografuje, filmuje (nejen na zemi i ze vzduchu za pomocí dronů), ale také sportuje (působí jako hráč a trenér) trénuje mládežnické kategorie v hradeckém klubu pozemního hokeje.


Workshopy pořádá DDM Jednička ve spolupráci se Střední školou informatiky a služeb ve Dvoře Králové. Vstupné je dobrovolné.

Související články
Mladí filmařští amatéři se sjedou do Dvora Králové 24. a 25. března do kina Svět
V kině Svět se budou promítat dokumenty královédvorských žáků
Dílny v rámci Královédvorského filmového festivalu - fenomenální příležitost ve Dvoře Králové
Vaše komentáře

Přečteno 1213x